Альянс «Україна без сиріт» — це всеукраїнський рух, метою якого є огорнути всіх дітей-сиріт справжньою турботою, дати можливість кожній дитині зростати в люблячій сім’ї та попередити сирітство в Україні. Рух об’єднує зусилля сотень благодійних, громадських та релігійних організацій, церков, і тисяч людей, які небайдужі до долі дітей.
Ситуація з дітьми-сиротами є однією з найгостріших соціальних проблем нашого суспільства. Ми переконані, що для її ефективного вирішення потрібні спільні та скоординовані дії громадськості і державних структур. Нас турбує, що за двадцять років незалежності України так і не з’явилася національна стратегія, яка визначала б загальне бачення та єдиний комплексний підхід до забезпечення прав дітей в державі. Створення такої стратегії дасть можливість чітко побачити кінцеві цілі та визначить механізм її реалізації.
Ми хочемо звернути увагу на найбільш актуальні питання у сфері захисту прав дітей-сиріт і дітей, позбавлених батьківського піклування, які потребують вирішення:
1. Необхідно терміново створити сприятливі умови для розвитку національного усиновлення, особливо щодо дітей старшого віку та дітей з особливими потребами. В Україні 28,5 тис. дітей очікують на усиновлення, з них 27 тис. це діти віком старше шести років та групи з братів і сестер. В їх числі тисячі дітей-інвалідів, які практично позбавлені можливості мати сім’ю. В зв’язку з цим ми пропонуємо забезпечити усиновителів матеріальною допомогою на рівні прийомних сімей, а для батьків, які усиновляють дітей з особливими потребами, надати додаткову матеріальну та іншу підтримку, тому що ці діти потребують значних коштів для лікування та розвитку. Ти також пропонуємо зберегти за усиновленими дітьми пільги на отримання вищої освіти і житла.
2. Потрібна політична воля для спрямування курсу держави на перехід від інтернатного до сімейного виховання дітей-сиріт. Численні дослідження та міжнародна практика підтверджують, що це є необхідною умовою для зменшення сирітства в країні. На жаль, прийнята у 2007 р. Державна програма реформування інтернатних закладів, яка передбачає поступову відмову від інтернатного виховання на користь сімейного, фактично не була реалізована. На даний момент відсутнє розуміння, які інтернати і яким чином будуть реформовані. Ми стверджуємо, що в Україні є достатній ресурс сімей, готових, за певних умов, забезпечити першочергове право кожної дитини на виховання в родині. В зв’язку з цим, ми звертаємося до уряду країни з проханням вжити конкретних дій, спрямованих на проведення реформи інтернатних закладів.
3. Надати можливість благодійним та громадським організаціям ефективно здійснювати діяльність в сфері захисту дітей. Громадський сектор в Україні має величезний потенціал, який не використовується в належній мірі. На жаль, діюче законодавство недостатньо стимулює розвиток благодійництва та участь громадськості в наданні послуг дітям-сиротам та дітям, позбавленим батьківського піклування. В зв’язку з цим, ми пропонуємо запровадити механізм соціального замовлення, внести зміни у сфері оподаткування благодійної діяльності та створити сприятливі умови для розвитку та функціонування неурядових центрів захисту дітей.
Ми віримо, що настав час об’єднати зусилля теперішній владі і всьому нашому суспільству задля досягнення спільної мети – України без сиріт. В нашої країни є унікальна можливість значно покращити становище дітей та стати зразком для інших країн у вирішенні соціальних проблем. У нашей страны есть уникальная возможность значительно улучшить положение детей и стать примером для других стран в решении социальных проблем.
З повагою,
Руслан Малюта
Президент Альянсу «Україна без сиріт».